Д-р Ана Пейкова от клиника Дерма ЕЛИТ

Доста е нелепо, когато лицето е подмладено с филъри и ботокс, а шията си стои непроменена. Има ли надежда и за нея?

Шията е много специфична зона, защото тя издава възрастта, бързо старее, а хората често пренебрегват грижата за шията и за деколтето. Първо трябва да се започне от доста ранна възраст да се полагат грижи с нанасяне на подходяща козметика. Ако е възможно – предназначена специално за шия, ако не – онзи крем, който се използва за лицето, е добре да се нанася и на шията и деколтето.

Слънцезащитните кремове не бива да се нанасят само на лицето, а отново на шията, на деколтето, както и на гърба на ръцете. Следващият етап е използването на апаратни технологии за лифтиране и активация на колагена. Това са различните радиочестоти, фракционирани радиочестоти, които също биха могли да се прилагат на шията, но само по-внимателно, защото там се намира щитовидната жлеза. Затова подмладяването с тези апаратни технологии трябва да бъде консултирано предварително с лекар.

Иновативният лазер Alma Q с бързи и къси импулси навлиза достатъчно дълбоко, за да активира колагена, но не нарушава епидермиса и затова след процедура с него няма възстановителен период. А ефектът е 4D лифтинг без скалпел и болка и е изключително подходящ за подмладяване на шията. Лазерът Alma Q  прониква в дермата, там където са фибробластите, клетките, които произвеждат колаген, без да уврежда горния слой. Късите и бързи импулси загряват фибробластите и те започват да произвеждат колаген. Така кожата става еластична и подмладена. Ефектът се разгръща във времето, изчезват фините линии, а дълбоките бръчки намаляват.

Необходими ли са в следващ етап инвазивни методи?

Да, в следващия етап от грижа за шията е мезотерапията с неомрежена хиалуронова киселина. Тук е важно да се прецени видът на хиалуроновата киселина, която се инжектира, защото на шията подкожието е много тънко и има опасност, ако се поставят омрежени и концентрирани продукти, да останат т.нар. „пъпчици“, които се задържат дълго време. Винаги има риск от краткотрайни хематоми. Но мезотерапията е добър метод да се съхрани кожата на шията.

И в този случай ли се избягва зоната на щитовидната жлеза?

Не, при мезотерапия може съвсем повърхностно да се инжектира хиалуронова киселина и в зоната на щитовидната жлеза. Други методи, свързани с ревитализацията на шията, са прилагането на биомоделиращи продукти от рода на „Профайло“. Това е специфичен продукт, нов за нашия пазар, който съдържа концентрирана хиалуронова киселина и се инжектира на по-раздалечени участъци. Т.е. има отлична дифузия и по тази причина много добре се ревитализира и биомоделира кожата в тази област. В този случай са необходими две процедури през два месеца. При отпускане на шията могат да се имплантират мезоконци под брадичката.

Другият, изключително подходящ за шията продукт, е „Радиес“.  Той съдържа калциев хидроксиапатит. Той е колагенообразуващ филър и много добре стяга кожата, когато има отпускане.

Понякога е необходимо да се направи комбинация от продукти. Тук е много важна преценката на дерматолога спрямо типа кожа, защото има такива, които са много тънки и се отпускат доста по-рано.

Чести са и пигментациите в областта на шията поради обилно нанасяне на парфюм и излагане на слънце след това. Получават се трайни петна, които трудно се заличават.

А ако е изпуснат моментът и има дълбоки бръчки, съществуват продукти, които се инжектират по хода на самата гънка.

Шията е област, която не бива да се пренебрегва, защото е пряко свързана с лицето, но всички действия, свързани с нея, трябва да бъдат консултирани с обучен дерматолог.