По време на пандемията от корона вируса ни се налага дълго да носим
предпазните си маски, за да пазим себе си околните. Като дерматолог, започнах да наблюдавам зачестяване и отключване на някои кожни проблеми и болести. На първо място са хората с проблемна кожа и активно акне. При тях заболяването започна да се влошава и да минава в по-тежки фази. На второ място са хората с чувствителна кожа. Зачестиха и проявите на розацея. Лечението е специфично и кожата изискана специални грижи с подходяща козметика. Зачестиха кистичните акнета, което налага специфично лечение. Може да се прилагат и някои химически пилинги и мезотерапии, които бързо успокояват възпалението. В по-леките случаи, се появяват черни точки на фона на пресушена кожа. Решението са подходящи измивни продукти, козметика и почистващи терапии. Много подходящи са продуктите за локално приложение при единични пъпки и възпаления. Трябва да се избягва стискането и чопленето на пъпките, тъй като това може да задълбочи възпалението и да доведе до пигментиране на кожата. При проблемните кожи е добре старателно да се почиства лицето от грима вечер с мицеларни вода и измивен гел. Под влияние на стреса се наблюдава и обостряне на себорейният дерматит. Той се проявява със залющване и зачервяване на кожата в Т-зоната на лицето,назолабиални те гънки и в основата на косата, както и между веждите. При по-тежките случаи може да бъде съпроводено и със сърбеж. При такъв тип проблем не трябва да се само лекувате сами, защото неподходящите лечебни кремове могат да влошат вашето състояние. Трябва да използва козметика, която да е препоръчана от специалист и която да е подходяща за вашия тип кожа и проблем.
Също така, изсушаването на кожата и полулигавиците на устните е доста често срещам проблем не само в условия на пандемията, но и през студения период от годината. В такива случаи се препоръчват силно хидратиращи балсами с хиалурон, хидратиращи процедури, както и течен хиалурон. Изсушаването на устните може да доведе и до нацепването им по краищата, както и до възпалителни процеси.
Мезотерапиите и хидробустерите са особенно подходящи за сезона и за спецификата на ежедневието ни с предпазни маски. Хидробустерът е продукт с висок процент хиалуронова киселина, която се инжектират в кожата на лицето и допринася за дълбоката й хидратация. Процедури се правят се веднъж месечно. Мезотерапиите могат също да съдържат хиалуронова киселина, както и антиоксиданти, пептиди, Вит С, които водят освен до дълбоко хидратиране на кожата, така и до освежаване и повишаване на еластичността. Те се правят през
10 дни инжекционно по кожата на лицето, като са необходими 4-6 процедури за максимален ефект.
Други проблеми свързани с контактни алергии от ластиците и материите на маските изискват консултация с дерматолог и специфично лечение. Моят съвет е да сменяте често маските си – на всеки 3 часа, ако е многократна я изпирайте с бебешки сапун, нанасяйте хидратация и се консултирайте с дерматолог веднага щом усетите, че имате някакъв проблем, а не предприемайте самолечение.
Д-р Ана Пейкова, Дерма ЕЛИТ